REDDING – Unofficial Results (Sunday)

Redding Bagpipe Competitionstflorianpiperssoc
Sunday, March 8, 2020
Red Lion Hotel, Redding, CA

Solo Results (Unofficial*)

Grade 1 Piobaireachd – 1 Competitor
Adjudicator: Terry Lee
1. 388 Charles Martin

Grade 2 Piobaireachd – 1 Competitor
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 1205 Ted Hales

Grade 3 Piobaireachd (Leet 1) – 7 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 1381 Brian Schwartzberg
2. 774 Carrie Wigham
3. 261 Becky Saraceno
4. 965 Jay Bowdler
5. 056 Richard Hood

Grade 3 Piobaireachd (Leet 2) – 7 Competitors
Adjudicator: Terry Lee
1. 263 Donald Saraceno
2. 170 Daryl Turner
3. 800 Gaelin Arbios
4. 533 Christina Shute
5. 369 Brad Hansen
6. 009 Steven Coontz

Grade 4 Piobaireachd – 11 Competitors
Adjudicator: Jack Lee
1. 1941 Gavin Guidotti
2. 1592 Robert Johnston
3. 837 Molly Navarro-Skinner
4. 188 Dale Wilson
5. 1807 William Brown
6. 651 William Lloyd

Playoff Results (not tracked)

Grade 3 Piobaireachd (PLAYOFF) – 6 Competitors
Adjudicator: Jack Lee
1. 1381 Brian Schwartzberg
2. 261 Becky Saraceno
3. 774 Carrie Wigham
4. 170 Daryl Turner
5. 800 Gaelin Arbios
6. 263 Donald Saraceno

Prizes Awarded by the Contest Sponsor (not tracked)
Grade 1 Aggregate Winner – Charles Martin
Grade 2 Aggregate Winner – Ted Hales
Grade 3 Aggregate Winner – Brian Schwartzberg
Grade 4 Aggregate Winner – Gavin Guidotti
Dr. Dan Reid Memorial “Best Piper” – Becky Saraceno

*All results posted here are unofficial. Official results will be posted on the WUSPBA Results page after they have been reviewed and verified by the appropriate registrar. The Northern Branch is not responsible for any discrepancies.

REDDING – Unofficial Results (Saturday)

Redding Bagpipe Competitionstflorianpiperssoc
Saturday, March 7, 2020
Red Lion Hotel, Redding, CA

Solo Results (Unofficial)

Grade 1 Piping MSR – 3 Competitors
Adjudicator: Terry Lee
1. 978 Steven McElhaney
2. 065 Kristopher Muse
3. 388 Charles Martin

Grade 1 Piping Hornpipe/Jig – 3 Competitors
Adjudicator: Jack Lee
1. 978 Steven McElhaney
2. 388 Charles Martin
3. 065 Kristopher Muse

Grade 1 Piping 6/8 March – 3 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 065 Kristopher Muse
2. 388 Charles Martin
3. 978 Steven McElhaney

Grade 2 Piping MSR – 3 Competitors
Adjudicator: Terry Lee
1. 1358 Brennan Foley
2. 497 Joshua Agee
3. 1205 Ted Hales

Grade 2 Piping Hornpipe/Jig – 3 Competitors
Adjudicator: Jack Lee
1. 1358 Brennan Foley
2. 497 Joshua Agee
3. 1205 Ted Hales

Grade 2 Piping 6/8 March – 3 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 497 Joshua Agee
2. 1358 Brennan Foley
3. 1205 Ted Hales

Grade 3 Piping 2/4 March (Leet 1) – 8 Competitors
Adjudicator: Jack Lee
1. 170 Daryl Turner
2. 800 Gaelin Arbios
3. 263 Donald Saraceno
4. 311 Eben McElhinny
5. 838 Bob Skinner
6. 774 Carrie Wigham

Grade 3 Piping 2/4 March (Leet 2) – 9 Competitors
Adjudicator: Liz Tubbs
1. 261 Becky Saraceno
2. 1381 Brian Schwartzberg
3. 355 Bruce Locken
4. 965 Jay Bowdler
5. 1437 John Elliott
6. 009 Steven Coontz

Grade 3 Piping Strathspey/Reel (Leet 1) – 8 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 774 Carrie Wigham
2. 263 Donald Saraceno
3. 838 Bob Skinner
4. 170 Daryl Turner
5. 311 Eben McElhinny
6. 800 Gaelin Arbios

Grade 3 Piping Strathspey/Reel (Leet 2) – 8 Competitors
Adjudicator: Terry Lee
1. 261 Becky Saraceno
2. 1437 John Elliott
3. 355 Bruce Locken
4. 056 Richard Hood
5. 636 Zachary Arbios
6. 009 Steven Coontz

Grade 3 Piping 6/8 March (Leet 1) – 8 Competitors
Adjudicator: Liz Tubbs
1. 263 Donald Saraceno
2. 369 Brad Hansen
3. 311 Eben McElhinny
4. 1894 George Macdonald
5. 800 Gaelin Arbios
6. 774 Carrie Wigham

Grade 3 Piping 6/8 March (Leet 2) – 9 Competitors
Adjudicator: Jack Lee
1. 355 Bruce Locken
2. 261 Becky Saraceno
3. 1381 Brian Schwartzberg
4. 1437 John Elliott
5. 056 Richard Hood
6. 009 Steven Coontz

Grade 4 Piping 2/4 March (Leet 1) – 8 Competitors
Adjudicator: Jack Lee
1. 1941 Gavin Guidotti
2. 1901 William ‘Skip’ Sannar
3. 1592 Robert Johnston
4. 188 Dale Wilson
5. 1847 Alex Chan III
6. 533 Christina Shute

Grade 4 Piping 2/4 March (Leet 2) – 8 Competitors
Adjudicator: Liz Tubbs
1. 1807 William Brown
2. 528 Nancy Menefee
3. 1893 Brian Hearney
4. 1234 Billie Narver
5. 2041 Rod Ross
6. 872 Neil Henderson

Grade 4 Piping Slow March (Leet 1) – 8 Competitors
Adjudicator: Terry Lee
1. 1941 Gavin Guidotti
2. 188 Dale Wilson
3. 1901 William ‘Skip’ Sannar
4. 533 Christina Shute
5. 1592 Robert Johnston
6. 1847 Alex Chan III

Grade 4 Piping Slow March (Leet 2) – 8 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 796 Monty Messenger
2. 2041 Rod Ross
3. 837 Molly Navarro-Skinner
4. 872 Neil Henderson
5. 528 Nancy Menefee
6. 1807 William Brown

Grade 4 Piping 6/8 March (Leet 1) – 8 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 1941 Gavin Guidotti
2. 1901 William ‘Skip’ Sannar
3. 533 Christina Shute
4. 1847 Alex Chan III
5. 1592 Robert Johnston
6. 188 Dale Wilson

Grade 4 Piping 6/8 March (Leet 2) – 7 Competitors
Adjudicator: Terry Lee
1. 796 Monty Messenger
2. 2041 Rod Ross
3. 528 Nancy Menefee
4. 872 Neil Henderson
5. 1234 Billie Narver
6. 1807 William Brown

Playoff Results (not tracked)

Grade 3 Piping 2/4 March (PLAYOFF) – 6 Competitors
Adjudicator: Jack Lee
1. 355 Bruce Locken
2. 1381 Brian Schwartzberg
3. 170 Daryl Turner
4. 261 Becky Saraceno
5. 800 Gaelin Arbios
6. 263 Donald Saraceno

Grade 3 Piping Strathspey/Reel (PLAYOFF) – 6 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 1437 John Elliott
2. 774 Carrie Wigham
3. 263 Donald Saraceno
4. 355 Bruce Locken

Grade 3 Piping 6/8 March (PLAYOFF) – 6 Competitors
Adjudicator: Liz Tubbs
1. 263 Donald Saraceno
2. 369 Brad Hansen
3. 261 Becky Saraceno
4. 1381 Brian Schwartzberg
5. 355 Bruce Locken
6. 311 Eben McElhinny

Grade 4 Piping 2/4 March (PLAYOFF) – 5 Competitors
Adjudicator: Liz Tubbs
1. 1901 William ‘Skip’ Sannar
2. 1941 Gavin Guidotti
3. 1592 Robert Johnston
4. 528 Nancy Menefee
5. 1807 William Brown

Grade 4 Piping Slow March (PLAYOFF) – 6 Competitors
Adjudicator: Liz Tubbs
1. 1941 Gavin Guidotti
2. 1901 William ‘Skip’ Sannar
3. 796 Monty Messenger
4. 188 Dale Wilson
5. 837 Molly Navarro-Skinner
6. 2041 Rod Ross

Grade 4 Piping 6/8 March (PLAYOFF) – 6 Competitors
Adjudicator: Terry Lee
1. 1941 Gavin Guidotti
2. 533 Christina Shute
3. 796 Monty Messenger
4. 2041 Rod Ross
5. 1901 William ‘Skip’ Sannar
6. 528 Nancy Menefee

*All results posted here are unofficial. Official results will be posted on the WUSPBA Results page after they have been reviewed and verified by the appropriate registrar. The Northern Branch is not responsible for any discrepancies.

MODESTO MANSION – Unofficial Results

Piping at the Mansion23513_104495229589850_6105804_n
Saturday, January 4, 2020
McHenry Mansion, Modesto, CA

Solo Results (Unofficial*)

Grade 2 Piping MSR – 2 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 497 Joshua Agee
2. 1399 Malachi Johannsen

Grade 2 Piping Hornpipe/Jig – 2 Competitors
Adjudicator: Liz Tubbs
1. 1399 Malachi Johannsen
2. 497 Joshua Agee

Grade 2 Piping 6/8 March – 2 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 497 Joshua Agee
2. 1399 Malachi Johannsen

Grade 3 Piping 2/4 March – 7 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 355 Bruce Locken
2. 009 Steven Coontz
3. 170 Daryl Turner
4. 479 Wesley Weber
5. 636 Zachary Arbios
6. 800 Gaelin Arbios

Grade 3 Piping Strathspey/Reel – 7 Competitors
Adjudicator: Liz Tubbs
1. 009 Steven Coontz
2. 636 Zachary Arbios
3. 355 Bruce Locken
4. 800 Gaelin Arbios
5. 479 Wesley Weber
6. 1894 George Macdonald

Grade 3 Piping Jig – 7 Competitors
Adjudicator: Liz Tubbs
1. 009 Steven Coontz
2. 170 Daryl Turner
3. 355 Bruce Locken
4. 636 Zachary Arbios
5. 479 Wesley Weber
6. 800 Gaelin Arbios

Grade 4 Piping 2/4 March – 2 Competitors
Adjudicator: Liz Tubbs
1. 715 Jason Hoffman
2. 072 Craig Farley

Grade 4 Piping Slow March – 2 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 715 Jason Hoffman
2. 072 Craig Farley

Grade 4 Piping 6/8 March – 1 Competitor
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 715 Jason Hoffman

*All results posted here are unofficial. Official results will be posted on the WUSPBA Results page after they have been reviewed and verified by the appropriate registrar. The Northern Branch is not responsible for any discrepancies.