2018 Northern Branch Champions

Grade 2 Band—Prince Charles Pipe Bandwuspbanblogo_textonly
Grade 4 Band—Silicon Valley Pipe Band
Grade 5 Band—Irish Pipers Band of San Francisco
Open Piping & Piobaireachd—Erik Leiken
Grade 1 Piping & Piobaireachd—Adam Blaine
Grade 2 Piping—Joshua Agee
Grade 3 Piping—Colin Speed
Grade 4 Piping & Piobaireachd—Malachi Johannsen
Grade 2 Piobaireachd—Lloyd Christiansen
Grade 3 Piobaireachd—Stephen Rooklidge
Open Side Drumming—Duncan McPherson
Grade 1 Side Drumming—Garrett Harpainter
Grade 2 Side Drumming—Brett Speed
Grade 3 Side Drumming—Daren Olson
Grade 4 Side Drumming—Darin Talcott
Intermediate Tenor Drumming—Elon Bauer
Novice Bass Drumming—Brendan O’Leary

Congratulations to all of our Branch Champions! Championship awards will be presented at the Awards Dinner on Saturday, January 26, 2019.

Advertisements

DIXON – Unofficial Results

Dixon Scottish Highland GamesDixonScottish
Saturday, September 29, 2018
Dixon Fairgrounds, Dixon, CA

Band Results (Unofficial*)

Local Option Events (not tracked)

Band Quartet: Grade 4
Adjudicators: Liz Tubbs (Piping), Jan Richey (Piping), Ken Sutherland (Ensemble), Liza McAdam (Drumming)
1. “The Hippies” (1, 1, 1, 1)
2. “Dunvegan’s Revenge” (2, 2, 2, 2)
3. “Stewart Tar-tan” (3, 3, 3, 3)

Solo Results (Unofficial*)

Grade 2 Piping MSR – 2 Competitors
Adjudicator: Ken Sutherland
1. 497 Joshua Agee
2. 192 Matthew Anderson

Grade 2 Piping Hornpipe/Jig – 2 Competitors
Adjudicator: Liz Tubbs
1. 497 Joshua Agee
2. 192 Matthew Anderson

Continue reading “DIXON – Unofficial Results”

PLEASANTON – Unofficial Results (Sunday)

Caledonian Club of San Francisco Scottish Highland GamesCaledonianClubSF
Sunday, September 2, 2018
Alameda County Fairgrounds, Pleasanton, CA

Band Results (Unofficial*)

Grade 2 Time Limit Medley
Adjudicators: June Hanley (Piping), Alan Walters (Piping), David Hilder (Ensemble), Duncan Millar (Drumming)
1. Winnipeg Police Pipe Band (1, 2, 1, 2)
2. North Stratton Pipe Band (3, 3, 2, 1)
3. Great Lakes Pipe Band (2, 1, 4, 4)
4. Portland Metro Pipe Band (7, 6, 3, 3)
5. Prince Charles Pipe Band (4, 4, 7, 5)
6. Wasatch & District Pipe Band (6, 7, 6, 8)
7. Robert Malcolm Memorial Pipe Band (8, 8, 8, 6)

Grade 3 MSR
Adjudicators: Donald MacPhee (Piping), Hal Senyk (Piping), Shaunna Hilder (Ensemble), John Fisher (Drumming)
1. Pasadena Scottish Pipes & Drums (2, 1, 1, 1)
2. Greighlan Crossing Pipe Band (1, 2, 2, 3)
3. Macalester College Pipe Band (3, 4, 5, 2)
4. Kevin R. Blandford Memorial Pipe Band (4, 5, 3, 4)
5. House of Scotland Pipe Band (5, 3, 4, 5)
6. Wasatch & District Pipe Band (6, 6, 6, 6)

Grade 4 Time Limit Medley
Adjudicators: Donald MacPhee (Piping), Hal Senyk (Piping), Shaunna Hilder (Ensemble), John Fisher (Drumming)
1. Glendora High School Pipe Band (2, 3, 3, 1)
2. Silicon Valley Pipe Band (1, 4, 4, 3)
3. Cameron Highlanders Pipe Band (4, 2, 1, 6)
4. Long Beach Pipe Band (3, 1, 2, 9)
5. Sacramento Firefighters Pipes & Drums (6, 5, 8, 4)
6. Utah Pipe Band (5, 10, 5, 5)
7. Pacific Coast Highlanders Pipe Band (10, 7, 9, 2)
8. Wasatch & District Pipe Band (7, 8, 6, 8)
9. Denver & District Pipe Band (9, 6, 10, 7)
10. Prince Charles Pipe Band (8, 9, 7, 10)

Grade 5 March, Slow March, March
Adjudicators: Alan Walters (Piping), June Hanley (Piping), David Hilder (Ensemble), Duncan Millar (Drumming)
1. Irish Pipers Band of San Francisco (1, 1, 3, 2)
2. Jefferson Pipe Band (2, 2, 2, 5)
3. Pasadena Scottish Pipes & Drums (8, 6, 1, 1)
4. House of Scotland Pipe Band (4, 3, 4, 7)
5. Macalester College Pipe Band (5, 5, 6, 3)
6. Utah Pipe Band (6, 7, 5, 4)†
7. University of California Riverside Pipe Band (3, 4, 7, 8)†
8. Silicon Valley Pipe Band (7, 8, 8, 6)

Tie broken by ensemble preference.

Solo Results (Unofficial*) Continue reading “PLEASANTON – Unofficial Results (Sunday)”

PLEASANTON – Unofficial Results (Saturday)

Caledonian Club of San Francisco Scottish Highland GamesCaledonianClubSF
Saturday, September 1, 2018
Alameda County Fairgrounds, Pleasanton, CA

Band Results (Unofficial*)

Grade 2 MSR
Adjudicators: Donald MacPhee (Piping), Shaunna Hilder (Piping), Hal Senyk (Ensemble), John Fisher (Drumming)
1. Great Lakes Pipe Band (1, 1, 1, 3)
2. Portland Metro Pipe Band (5, 2, 2, 4)
3. North Stratton Pipe Band (3, 4, 5, 2)
4. Winnipeg Police Pipe Band (2, 5, 7, 1)
5. Prince Charles Pipe Band (4, 3, 4, 5)
6. Robert Malcolm Memorial Pipe Band (7, 7, 3, 6)
7. Atlanta Pipe Band (6, 6, 6, 7)
8. Wasatch & District Pipe Band (8, 8, 8, 8)

Grade 3 Time Limit Medley
Adjudicators: David Hilder (Piping), Alan Walters (Piping), June Hanley (Ensemble), Duncan Millar (Drumming)
1. Pasadena Scottish Pipes & Drums (1, 1, 1, 1)
2. Kevin R. Blandford Memorial Pipe Band (3, 3, 2, 5)†
3. Greighlan Crossing Pipe Band (2, 4, 4, 3)†
4. Macalester College Pipe Band (4, 2, 5, 2)†
5. Wasatch & District Pipe Band (6, 6, 3, 4)
6. House of Scotland Pipe Band (5, 5, 6, 6)

Grade 4 Mini MSR
Adjudicators: David Hilder (Piping), Alan Walters (Piping), June Hanley (Ensemble), Duncan Millar (Drumming)
1. Glendora High School Pipe Band (2, 2, 2, 1)
2. Cameron Highlanders Pipe Band (3, 3, 3, 3)
3. Silicon Valley Pipe Band (4, 6, 1, 2)
4. Long Beach Pipe Band (1, 1, 8, 7)
5. Wasatch & District Pipe Band (6, 5, 4, 6)
6. Pacific Coast Highlanders Pipe Band (7, 10, 5, 4)
7. Denver & District Pipe Band (9, 8, 7, 5)
8. Utah Pipe Band (5, 11, 6, 9)
9. Prince Charles Pipe Band (8, 7, 9, 10)
10. MacIntosh Pipe Band (10, 4, 11, 11)
11. Sacramento Firefighters Pipes & Drums (11, 9, 10, 8)

Grade 5 Quick March Medley – corrected 9/5/18
Adjudicators: Donald MacPhee (Piping), Hal Senyk (Piping), Shaunna Hilder (Ensemble), John Fisher (Drumming)
1. University of California Riverside Pipe Band (2, 2, 2, 2)†
2. Irish Pipers Band of San Francisco (1, 1, 3, 3)†
3. Pasadena Scottish Pipes & Drums (3, 4, 1, 1)
4. Jefferson Pipe Band (5, 7, 4, 5)†
5. House of Scotland Pipe Band (4, 3, 5, 9)†
6. Macalester College Pipe Band (6, 8, 6, 8)†
7. Silicon Valley Pipe Band (9, 6, 7, 6)†
8. Utah Pipe Band (8, 5, 8, 7)†
9. Emerald Society Pipe Band of Ripon (7, 9, 9, 4)

Tie broken by ensemble preference.

Solo Results (Unofficial*) Continue reading “PLEASANTON – Unofficial Results (Saturday)”

PLEASANTON – Unofficial Results (Friday)

Caledonian Club of San Francisco Scottish Highland GamesCaledonianClubSF
Friday, August 31, 2018
San Ramon Marriott Hotel, San Ramon, CA

Solo Results (Unofficial*)

Open Piping MSR – 7 Competitors
Adjudicator: Donald MacPhee
1. 1552 John Lee
2. 1706 Laureano Thomas Sanchez
3. 689 Kenneth Sutherland
4. 030 Erik Leiken
5. 1837 Andrew Lewis
6. 511 Kyle Rothschild-Mancinelli

Open Piping Hornpipe/Jig – 7 Competitors
Adjudicator: Alan Walters
1. 1837 Andrew Lewis
2. 1706 Laureano Thomas Sanchez
3. 1552 John Lee
4. 030 Erik Leiken
5. 511 Kyle Rothschild-Mancinelli
6. 1242 Lance Dorris

Open Piobaireachd – 8 Competitors
Adjudicator: Hal Senyk
1. 1837 Andrew Lewis
2. 1552 John Lee
3. 1706 Laureano Thomas Sanchez
4. 030 Erik Leiken
5. 1242 Lance Dorris
6. 382 Robert Burns

Continue reading “PLEASANTON – Unofficial Results (Friday)”

MONTEREY – Unofficial Results (Sunday)

Monterey Scottish GamesMontereyScottishSociety
Sunday, August 5, 2018
Monterey County Fairgrounds, Monterey, CA

Band Results (Unofficial*)

Grade 4 Mini MSR
Adjudicators: Campbell Naismith (Piping x2), Glen Thompson (Ensemble), Duncan McPherson (Drumming)
1. Silicon Valley Pipe Band (1, 1, 1, 1)
2. MacIntosh Pipe Band (2, 2, 2, 2)

Grade 5 March, Slow March, March
Adjudicators: Campbell Naismith (Piping x2), Glen Thompson (Ensemble), Duncan McPherson (Drumming)
1. Irish Pipers Band of San Francisco (1, 1, 1, 1)
2. Silicon Valley Pipe Band (2, 2, 2, 3)
3. Emerald Society Pipe Band of Ripon (3, 3, 3, 2)

Solo Results (Unofficial*) Continue reading “MONTEREY – Unofficial Results (Sunday)”

MONTEREY – Unofficial Results (Saturday)

Monterey Scottish GamesMontereyScottishSociety
Saturday, August 4, 2018
Monterey County Fairgrounds, Monterey, CA

Band Results (Unofficial*)

Grade 4 Time Limit Medley
Adjudicators: Glen Thompson (Piping x2), Campbell Naismith (Ensemble), Duncan McPherson (Drumming)
1. Silicon Valley Pipe Band (1, 1, 1, 1)
2. Prince Charles Pipe Band (2, 2, 2, 2)

Grade 5 Quick March Medley
Adjudicators: Glen Thompson (Piping x2), Campbell Naismith (Ensemble), Duncan McPherson (Drumming)
1. Irish Pipers Band of San Francisco (1, 1, 1, 1)
2. Emerald Society Pipe Band of Ripon (2, 2, 2, 2)
3. Silicon Valley Pipe Band (3, 3, 3, 3)

Solo Results (Unofficial*) Continue reading “MONTEREY – Unofficial Results (Saturday)”

PLYMOUTH – Unofficial Results (Sunday)

Mother Lode Highland GamesMotherLodeGames
Sunday, June 10, 2018
Amador County Fairgrounds, Plymouth, CA

Band Results (Unofficial*)

Grade 4 Time Limit Medley
Adjudicators: Seumas Coyne (Piping), Ryan Murray (Piping), David McAdam (Ensemble), Duncan McPherson (Drumming)
1. Silicon Valley Pipe Band (1, 1, 1, 1)
2. Sacramento Firefighters Pipes & Drums (2, 2, 2, 2)

Grade 5 March, Slow March, March
Adjudicators: Seumas Coyne (Piping), Ryan Murray (Piping), David McAdam (Ensemble), Duncan McPherson (Drumming)
1. Irish Pipers Band of San Francisco (3, 1, 1, 1)
2. Jefferson Pipe Band (1, 3, 2, 2)
3. Emerald Society Pipe Band of Ripon (2, 2, 3, 3)
4. Kern County Pipe Band (4, 4, 4, 4)

Solo Results (Unofficial*) Continue reading “PLYMOUTH – Unofficial Results (Sunday)”

PLYMOUTH – Unofficial Results (Saturday)

Mother Lode Highland GamesMotherLodeGames
Saturday, June 9, 2018
Amador County Fairgrounds, Plymouth, CA

Band Results (Unofficial*)

Grade 4 Mini MSR
Adjudicators: Seumas Coyne (Piping), Ryan Murray (Piping), David McAdam (Ensemble), Duncan McPherson (Drumming)
1. Silicon Valley Pipe Band (1, 1, 1, 1)
2. Sacramento Firefighters Pipes & Drums (2, 2, 2, 2)

Grade 5 Quick March Medley
Adjudicators: Seumas Coyne (Piping), Ryan Murray (Piping), David McAdam (Ensemble), Duncan McPherson (Drumming)
1. Irish Pipers Band of San Francisco (1, 1, 1, 1)
2. Jefferson Pipe Band (2, 2, 2, 2)
3. Emerald Society Pipe Band of Ripon (3, 3, 3, 3)
4. Kern County Pipe Band (4, 4, 4, 4)

Solo Results (Unofficial*) Continue reading “PLYMOUTH – Unofficial Results (Saturday)”